Değerler Eğitimi

“Doğru değerlere dayanmadıkça bilgi neye yarar.”

Eğitim, değerlerimize sahip çıkmakla başlar. Okulumuzun kültürünün temellerini oluşturan değerlerimiz, öğrenci akademik programının da yapı taşını oluşturmaktadır. Yeni Nesil Okulları’nın en önemli hedefi, öğrencilerin akademik program ve öğrenim deneyimleri ile kazandıklarını, evrensel değerlerle bütünleştirmeleri ve integral düşünceyle hareket eden bireyler olmalarını sağlamaktır.

Bu anlamada okul öncesi programından başlayarak devam eden değerler eğitimi programıyla, Yeni Nesil Okulları olarak “Her çocuk tam ve bütündür” ilkesinden yola çıkar ve tüm bilgi ve becerilerimizi ana değerlerimiz olan sevgi, doğruluk, güven, uyum, güzellik, ve barış üzerine inşa ederiz.

Sevgi

Kendimi özgürleştirmektir. Sevgi, paylaşımcı, kibar, şefkatli ve anlayışlı olabileceğim anlamına gelir. Daha iyi bir dünya yaratmak için her zaman ana kaynağın sevgi olduğunu bilirim.  Sevgi değişim, gelişim ve başarı için bir katalizördür.

Doğruluk

Niyetim samimiyetimi, söz ve davranışlarım
açık sözlülüğümü ve gerçeği yansıtır.

Güven

Yaptığım her şeyin merkezinde yer alır. Yaşantımın temelini oluşturan tüm ilişkilerde birlikte uyum içinde yaşamama ve öğrenmeme yardımcı olur.

Uyum

Bir bütünün parçasıyım. Bir bütünün parçasıyız. Birlikte uyumla yaratıyoruz. Konularımızı birlikte çözüyoruz. Birbirimize duyarlıyız.

Güzellik

Gündelik hayatımda güzelliğin bir estetik değer, bir davranış, bir  çalışma, bir yapı, bir tablo, bir  roman, bir manzara, bir müzik, bir  kültürel miras olduğunu biliyorum. Bunlara sahip çıkıyorum.

Barış

İçimde başlar. Kendimle ve başkalarıyla uyum içinde yaşamak ve savaşmamaktır. İçimdeki dinginlikle düşünerek kendime ve çevreme anlayış, dostluk ve işbirliğini teşvik etmek için yeni ve yaratıcı yollar getirmektir.